Żarówki świateł mijania

Żarówki halogenowe są stosowane w oświetleniu drogowym wszystkich współczesnych samochodów osobowych i ciężarowych. Wraz z rozwojem technologii na rynek trafiały kolejne wersje żarówek halogenowych, które są wykorzystywane jako żarówki świateł mijania, świateł drogowych i przeciwmgłowych.

Zasadnicza różnica pomiędzy kolejnymi modelami żarówek do lamp halogenowych polega na ich budowie, w tym kształcie gniazda montażowego, mocy nominalnej i ilości emitowanego światła. Do najpopularniejszych na rynku należą żarówki typu H1, H3, H4, H7, H8, H11 oraz HB3 i HB4.

Żarówki pojawiały się na rynku mniej więcej w takiej kolejności, jak rośnie indeks liczbowy po oznaczeniu literowym. Nie wszystkie z tych rozwiązań stały się powszechnie stosowane. Niektóre stały się wyposażeniem charakterystycznym dla danych modeli samochodów. Jednymi z popularniejszych współczesnych żarówek świateł mijania są popularne H7 i H11.


Halogenowe żarówki H7

Halogenowe H7 to w większości certyfikowane produkty, które są rekomendowane do zastosowania w oświetleniu drogowym samochodu. Wybierając żarówki świateł mijania i drogowych, warto upewnić się, że dany model na pewno ma stosowną homologację ECE. Popularne żarówki H7 są stosowane zarówno jako żarówki świateł mijania, drogowych (określanych jako długie) i przeciwmgielnych.

Specyfikacja żarówek H7 przewiduje moc nominalną na poziomie 55 W i emituje strumień świetlny o mocy 1500 lm. Kupując nowe żarówki, można wybierać pomiędzy różnymi modelami. Żarówki H7 mogą różnić się temperatura barwową emitowanego światła, jednak różnice te są dość niewielkie.

Kupując halogenowe żarówki H7, warto jednak sprawdzić ten parametr. Im większa temperatura barwowa, tym jaśniejsze światło, co przekłada się na skuteczność oświetlenia drogowego samochodu i bezpieczeństwo. Poza tym żarówki różnią się szacowanym okresem eksploatacji. Czasami lepiej zainwestować nieco więcej, aby eksploatować żarówki dłużej.


Halogenowe żarówki H11

W nowszych konstrukcjach często stosuje się żarówki H11. Na pierwszy rzut oka różnią się od zwykłych H siódemek gniazdem montażowym. Żarówki H11 są zamontowane na charakterystycznym plastikowym cokole ze wtyczką. Żarówki H11 mają moc nominalną 55 W, to dokładnie tyle samo co H7. Co ciekawe różnią się mocą emitowanego strumienia światła. Halogenowe żarówki H11 emitują 1350 lm.

Podobnie jak w przypadku H7, żarówki H11 w wersji halogenowej w większości są homologowane certyfikatem ECE, który umożliwia ich zastosowanie w światłach drogowych samochodów poruszających się na drogach publicznych. Wybierając żarówki H11 można porównywać ich trwałość i temperaturę barwową emitowanego światła.


Zamienniki żarówek H7 i H11

Warto mieć na uwadze, że w sprzedaży są dostępne zamienniki halogenowych żarówek H7 i H11 w technologii led. Kupując takie ledowe żarówki trzeba liczyć się z tym, że są to produkty niecertyfikowane. Producenci sprzedają je jako produkty, których nie powinno stosować się w lampach drogowych pojazdów wykorzystywanych na drogach publicznych. Montaż zamienników led może okazać się problemem w czasie kontroli, przeglądu technicznego lub w przypadku kolizji.

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów
Produkt dodany do porównania.

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.