Halogeny samochodowe – jak wybrać? Rodzaje żarówek halogenowych

Sprawne reflektory samochodowe to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa na drodze, szczególnie po zmroku czy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego dobór odpowiednich żarówek jest tak ważny. Wielu kierowców chętnie decyduje się halogeny, które charakteryzują się dużą mocą i wydajnością. Producenci stale je udoskonalają, by otrzymać jeszcze lepsze parametry. Poznaj poszczególne rodzaje żarówek halogenowych i dowiedz się więcej na temat ich optymalnego doboru!


Czym są halogeny?

Wynalezienie żarówki halogenowej okazało się prawdziwą rewolucją dla motoryzacji. Wcześniej światła postojowe i mijania były bowiem niewystarczająco wydajne i skuteczne. Źródłem światła w żarówkach halogenowych są żarniki wolframowe, które świecą, gdy przepływa przez nie prąd. Są one zamknięte w szklanej bańce wypełnionej mieszanką gazów (w tym halogenu) pod określonym ciśnieniem. Gazy te regenerują żarnik, ponieważ reagują z wolframem. Dzięki temu żarówka może być skuteczniejsza, a jednocześnie trwalsza. W reflektorach samochodowych za żarówką umieszcza się specjalny odbłyśnik, który kieruje strumień światła na drogę, a jednocześnie pozwala zwiększyć jego moc.

Produkcję halogenów rozpoczęła w latach 60. marka Philips. Technologia jest popularna do dziś, przede wszystkim ze względu na przystępne ceny w połączeniu z dobrymi parametrami żarówek. Halogeny znajdują się na wyposażeniu standardowym niemal każdego nowego samochodu i chętnie korzysta z nich wielu kierowców. Co prawda zużywają więcej energii niż np. LED-y, a także szybciej się zużywają, jednak ich wymiana nie sprawia problemu, ponieważ są niedrogie i łatwo dostępne. 

Technologia ich produkcji była przez lata udoskonalana, dzięki czemu obecnie żarówki halogenowe występują w bardzo wielu wariantach. Ich poszczególne rodzaje są oznaczane literą H oraz cyfrą zgodną z generacją produktów.


Żarówki H1

Jak wyjaśniono powyżej, cyfra przy oznaczeniu typu oznacza jej generację żarówki. A zatem nietrudno się domyślić, że żarówki H1 zostały wymyślone i wdrożone do produkcji jako pierwsze. Stosuje się je w reflektorach samochodowych już od 1962 roku i do dziś pozostają jednymi z najpopularniejszych.

Żarówki H1 o rozmiarze trzonka P14.5s znajduje zastosowanie w światłach drogowych lub mijania.  Ma moc znamionową 55 W przy 12 V, wydajność ok. 1550 lumenów i żywotność wynoszącą ok. 350 – 550 godzin pracy. Można jednak również znaleźć modele o większej skuteczności lub trwałości – wiele zależy od technologii zastosowanych przy produkcji, a także ciśnienia gazów znajdujących się w żarówce (im wyższe, tym produkt bardziej wytrzymały). Charakterystyczna dla żarówek H1 jest uniwersalność. Nadają się do stosowania w praktycznie każdych reflektorach, niezależnie od marki pojazdu. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę?


Polecane żarówki H1 – co wybrać?

Żarówki Philips H1 są produkowane już od początku lat 60. To właśnie ta firma opracowała technologię halogenową. Nie spoczęła jednak na laurach i przez kolejne dekady efektywnie ją udoskonalała. Dlatego również dziś żarówki Philips H1 są zaliczane do najlepszych.

Philips x-tremeVision Pro150

Żarówki Philips H1 X-tremeVision Pro150 to jeden z ciekawszych produktów na rynku w tej kategorii. Zaawansowana technologia sprawia, że emitują światło jaśniejsze o nawet 150% od konkurencyjnych rozwiązań. Większa moc to również dalszy zasięg widzenia, przez co można podróżować znacznie swobodniej. Jednocześnie temperatura barwowa na poziomie 3450 K zapewnia lepszy kontrast w nocy i podczas niekorzystnych warunków, znacząco zwiększając bezpieczeństwo na drodze. Białe światło pomaga również w zachowaniu czujności. Żarówki Philips H1 X-tremeVision Pro150 są jednak nie tylko wydajne, ale również trwałe. Prace w zakresie udoskonalenia zastosowanej mieszanki gazów zaowocowały podwyższoną żywotnością wynoszącą nawet do 450 godzin.

W ofercie marki znajdziesz również inne doskonałej jakości halogeny do reflektorów samochodowych. Oczywiście żarówki Philips H1 to nie jedyne produkty godne polecenia. Wielu kierowców ceni sobie również rozwiązania marek takich jak OSRAM czy Tungsram. Niektóre z nich są dostępne w bardzo przystępnych cenach!


Żarówki H4

Żarówki H4 to kolejne z grupy najchętniej używanych produktów. Dzięki temu są ogólnodostępne. Mają też wiele zastosowań, pasując do świateł drogowych, mijania i przeciwmgłowych w bardzo wielu modelach samochodów, szczególnie tych starszych typów. Żarówka H4 ma dwa żarniki, dzięki czemu może obsłużyć dwa rodzaje światła jednocześnie. Z tego powodu jest też większa od żarówek z jednym włóknem. W jej wnętrzu znajduje się niewielka metalowa płytka – odbłyśnik, który pomaga zapobiec oślepianiu kierowców jadących z naprzeciwka i wpływa na bardziej precyzyjne kierowanie wiązki światła. Dzięki temu żarówki H4 zapewniają bardzo dobrą widoczność.

Ich parametry techniczne to: moc 55 W, napięcie 12 V, wydajność świetlna 1000 lumenów i trwałość na poziomie 350 – 700 godzin, w zależności od warunków eksploatacji. Z reguły tańsze żarówki z niepewnych źródeł są znacznie mniej wytrzymałe. Tymczasem topowe modele renomowanych producentów faktycznie potrafią doskonale działać nawet do 700 godzin. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jakie żarówki H4 wybierasz do swojego samochodu.

Żarówki samochodowe H4

Polecane żarówki H4 – co wybrać?

Jaki model warto wybrać? W tym przypadku na uwagę również zasługują żarówki philips H4. Producent ma w swojej ofercie kilka ciekawych modeli, w tym  RacingVision GT200, który oferuje aż o 200% większą moc światła w porównaniu do standardowych rozwiązań. Wpływa to na zwiększoną widoczność, zarówno pod względem wyrazistości szczegółów czy kontrastu, jak i zasięgu świecenia. Dzięki temu żarówki samochodowe Philips RacingVision GT200 w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Warto również zwrócić uwagę na żarówki H4 Cool Blue Intense marki OSRAM o temperaturze barwowej światła wynoszącej 4200 K. Dzięki temu przypominają one modele ksenonowe. Emitując niebieskawe światło, żarówki H4 Cool Blue Intense zwiększają ostrość widzenia i pozwalają zachować czujność.


Żarówki H7

Żarówki H7 to siódma generacja halogenów. Produkuje się je od 1993 i do dziś należą do najpopularniejszych. Są stosowane przede wszystkim światłach mijania i drogowych. Mają pojedyncze żarniki.

Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim korzystnej kombinacji parametrów – są wydajne, a jednocześnie trwałe. Mają moc 55W, a natężenie generowanego przez nie światła wynosi najczęściej 1500 lumenów. To wartość, która zapewnia bardzo dobrą widoczność na drodze, niezależnie od warunków. Najlepiej sprawdzają się modele z temperaturą barwową bliską 4000 K. Wówczas emitowane przez nie światło jest białe lub niebieskawe, co zapewnia odpowiedni kontrast i odwzorowanie barw. Trwałość żarówek H7 jest zróżnicowana. Niektóre z nich mogą pracować jedynie przez 250 – 350 godzin. Modele renomowanych marek zwykle mogą być jednak użytkowane bez konieczności wymiany znacznie dłużej – nawet 600 godzin!

Żarówki h7

Polecane żarówki H7 – co wybrać?

Popularne żarówki H7 pasują do większości reflektorów samochodowych i są chętnie wybierane przez kierowców. Dlatego ich dostępność na rynku jest bardzo duża. Warto pamiętać, że wyższa cena zwykle oznacza znacznie większą trwałość, dlatego przesadna oszczędność przy zakupach zazwyczaj nie jest wskazana. Świetnym wyborem na pewno będą żarówki H7 Night Breaker Laser + 150% od OSRAM. Zapewniają one jasność na poziomie 150% i stożek światła sięgający 150 m. Temperatura barwowa na poziomie 3750 K sprawia, że barwa światła zbliżona jest do bieli. Wszystko to sprawia, że żarówki znacząco poprawiają bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Zwolennicy najbardziej zaawansowanych rozwiązań mogą też zdecydować się na żarówki H7 RacingVision GT200 marki Philips. Oferują one wyśrubowane parametry działania, a także bardzo dobrą trwałość.


Żarówki H11

Żarówka H11 to wariant jednowłóknowy występujący w kilku wersjach. Jej napięcie może wynosić 12 V lub 24 V, a moc od 55 do 70 W. Wydajność żarówek typu H11 wynosi ok. 1350 lumenów. Są one używane w światłach głównych – drogowych lub mijania. Te 12-woltowe i 55-watowe są przeznaczone przede wszystkim dla samochodów osobowych. Z kolei modele w wersji 24-woltowej i 70-watowej wykorzystuje się w samochodach ciężarowych i autobusach.

Żarówki H11 są dość uniwersalne. Montuje się je w wielu markach i modelach samochodów. Ich trwałość jest zróżnicowana. Jako średnią wartość przyjmuje się 550 godzin. Pod względem parametrów użytkowych żarówka H11 jest zbliżona do żarówki H7, jednak różnią się one budową.

Żarówki H11 Osram

Polecane żarówki H11 – co wybrać?

Jeśli zależy Ci na najlepszych parametrach, żarówki H11 Night Breaker Laser 150% marki OSRAM na pewno Cię nie zawiodą. To produkt nowej generacji, który zapewnia moc świecenia zwiększoną o 150%, doskonały rozkład światła i znakomitą wydajność. Temperatura barwowa światła generowanego przez te halogeny wynosi 3750 K, co oznacza, że jest zbliżona do czystej bieli. Dzięki temu niezależnie od warunków kierowca może precyzyjnie rozpoznawać kolory oraz kontury elementów znajdujących się w jego polu widzenia.

Jeśli poszukujesz światła o barwie bardziej zbliżonej do tej, jaką emitują reflektory ksenonowe, postaw na żarówkę H11 Cool Blue Intense tego samego producenta. Wyróżnia je temperatura barwowa wynosząca 4200 K zapewniająca doskonałą widoczność na drodze, a także stylowy wygląd auta. Ponadto żarówki emitują aż o 20% więcej światła w porównaniu do standardowych rozwiązań.


Żarówki HB3

Żarówki HB3 są cenione przede wszystkim za jakość pracy. Wyróżnia je wysoka jakość oraz doskonałe skupienie światła. Stosowane są przede wszystkim w światłach drogowych i mijania, choć czasami montuje się je również w światłach przeciwmgłowych. Są kompatybilne z wieloma modelami pojazdów rozmaitych marek. Zaawansowana technologia sprawia, że żarówka HB3 znacząco poprawia widoczność w trudnych warunkach. Dzięki temu pomaga chronić kierowcom siebie i pasażerów, a także innych uczestników ruchu.

Żarówka HB3

Standardowa żarówka HB3 ma moc znamionową 60 W i pracuje przy napięciu 12 V. Są jednak oczywiście dostępne również modele ulepszone, które zachwycają podwyższoną wydajnością. Dzięki doskonałym parametrom użytkowym halogeny tego typu są popularne szczególnie wśród tych kierowców, którzy często podróżują po zmroku lub w warunkach wymagających bardzo dobrego oświetlenia. Długi snop światła i duża moc sprawiają, że żarówki HB3 pomagają w zwiększaniu bezpieczeństwa poprzez możliwość szybszego rozpoznania ewentualnego zagrożenia.


Polecane żarówki HB3 – co wybrać?

Jeśli chodzi o marki proponujące najwyższej jakości halogeny HB3, ponownie są to OSRAM i Philips. Dużym uznaniem cieszą się m.in. żarówki Philips HB3 WhiteVision. Emitują one światło zbliżone do białego – o temperaturze barwowej 3700 K. Dzięki temu doskonale sprawdzają się na drodze w najróżniejszych warunkach. Strumień generowanego przez nie światła jest mocniejszy o 60% od standardowych rozwiązań. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów i z użyciem nowoczesnych technologii, dzięki czemu mogą pracować nawet przez 450 godzin.

Zwolennikom najbardziej zaawansowanych rozwiązań dedykowane są zaś żarówki HB3 Night Breaker Laser 150% od OSRAM. Mają one niezwykle starannie opracowaną konstrukcję i są wykonane z najwyższą precyzją. Połączenie najnowszych osiągnięć technologicznych sprawia, że świecą strumieniem światła mocniejszym aż o 150% od standardowego. Dzięki temu możesz poczuć się na drodze znacznie bezpieczniej!


Żarówki HB4

Żarówki HB4 to ulepszona wersja żarówek typu H7. Są stosowane w światłach drogowych i mijania. Na uwagę zasługują ich bardzo dobre parametry użytkowe. Są trwałe i wydajne, zapewniają równomierne światło, które pozwala na uzyskanie bardzo dobrej widoczności. Mają charakterystyczną budowę – w bańce żarówki jest umieszczony bagnet  z wtyczką. Dzięki temu każda żarówka HB4 jest bardzo szczelna, co wpływa m.in. na jej trwałość.

Żarówka HB4

Polecane żarówki HB4 – co wybrać?

Podobnie jak w przypadku innych halogenów, każda żarówka HB4 różni się parametrami, wydajnością i jakością. Najlepsze rozwiązania proponują firmy Philips i OSRAM przodujące w innowacjach. Na uwagę zasługują m.in. żarówki HB4 Cool Blue Intense Xenon Look marki OSRAM. Emitują białe światło o delikatnie niebieskawym odcieniu, przez co zapalone lampy prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Wiązka o temperaturze barwowej 4200 K to jednak również doskonała widoczność na drodze, świetny kontrast i odwzorowanie barw. Ten wariant emituje również nawet 20% więcej światła niż standardowa żarówka HB4.

Wielu kierowców ceni też żarówki OSRAM HB4 Night Breaker Laser 150%, które świecą o 150% jaśniej. Ten model zapewnia widoczność aż do 150 metrów, przez co pozwala poczuć się pewnie na drodze niezależnie od warunków. Kolor światła jest zbliżony do białego. Żarówki Night Braker Laser to jedne z najbardziej zaawansowanych produktów od OSRAM tworzone z wyjątkową precyzją. Dzięki temu wybierając ten właśnie model, możesz mieć pewność, że Cię nie zawiedzie.


Żarówki halogenowe – czy to wybór dla Ciebie?

Poznaliśmy już krótko cechy oraz historię żarówek halogenowych, a także ich najpopularniejsze rodzaje i najlepsze modele. Jednak to nie jedyny wybór, jeśli chodzi o oświetlenie samochodowe. Halogeny są najtańsze, a większość typów żarówek jest łatwo dostępna. Mają jednak również swoje wady. Pobierają podczas pracy sporo energii i rozgrzewają się do wysokich temperatur, przez co wpływają na szybsze zużywanie się samych lamp. Parametry nawet najlepszych modeli nie dorównują też znacznie droższym lampom ksenonowym, które wygrywają zarówno pod względem wydajności czy trwałości, jak i skuteczności. 

Ksenony, które do niedawna były Świętym Graalem w zakresie oświetlenia samochodowego, też powoli zaczynają jednak odchodzić do lamusa. Powód? Reflektory LED. Technologia LED obecna jest już w każdej dziedzinie oświetlenia, również w samochodach. Wyróżnia się przede wszystkim wyjątkową energooszczędnością. Udoskonalane przez ostatnie lata diody obecnie mogą dawać bardzo jasne i naturalne pod względem temperatury barwowej światło, które zapewnia świetną widoczność na drodze. Jednocześnie są długowieczne – w kategorii trwałości biją na głowę wszystkie inne rozwiązania. Są więc przeznaczone dla wymagających. Jednocześnie wcale nie jest to najnowsze rozwiązanie, ponieważ obecnie hitem staje się technologia laserowa, dostępna na razie dla najbardziej zamożnych.

Co wybrać? O tym musisz zdecydować sam. Pamiętaj jednak, że w sklepie Metler.pl zawsze znajdziesz najlepsze oświetlenie samochodowe w świetnych cenach.

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.