Co to jest żarnik ksenonowy?

Żarówki do lamp ksenonowych są potocznie nazywane żarnikami. Nie jest to określenie techniczne, ale przyjęło się w komunikacji pomiędzy użytkownikami lamp ksenonowych i dostawcami akcesoriów eksploatacyjnych – czyli żarówek ksenonowych.

Różnica polega na tym, że typowy żarnik w tradycyjnej żarówce halogenowej to cienki specjalnie profilowany drucik. Natomiast w żarówkach ksenonowych zamiast drucika zainstalowana jest rurka wypełniona gazem ksenonowym, dzięki któremu lampy ksenonowe osiągają swoje rewelacyjne parametry.

Zastosowanie żarówek ksenonowych i specjalnych układów optycznych umożliwia stosowanie żarówek ksenonowych w światłach mijania, a w lampach nowszej generacji tzw. bi-ksenonowych, także jako świateł drogowych.


Jak dobrać żarówki ksenonowe?

Na rynku dostępne są różne wersje żarówek ksenonowych. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku żarówek halogenowych, dobierając żarnik do swojej lampy, najlepiej kierować się rodzajem gniazda.

Do najpopularniejszych na rynku należą ksenony D1S oraz D2S, ale katalog dostępnych żarówek jest o wiele szerszy. Współcześnie stosuje się żarówki w wersjach: D1S, D1R, D2S, D2R, D3S, D3R, D4S, D4R, D5S, D8S.

Oprócz gniazd, które mają pomóc w doborze żarników ksenonowych o odpowiednich parametrach do danej lampy, renomowani producenci wprowadzili na rynek różne odmiany żarników. Dobierając nowe żarniki, można wybierać pomiędzy modelami, które różnią się ceną, intensywnością generowanego światła oraz efektem wizualnym, który koreluje z temperaturą barwową emitowanego światła.


Ksenony z gniazdem D1S

Szukając żarników D1S, warto sprawdzić ofertę renomowanych producentów oświetlenia do samochodów. Lepiej pamiętać, że dobre żarówki do lamp xenonowych z gniazdem D1S mają homologację ECE, dzięki której można stosować je jako oświetlenie do jazdy po drogach publicznych. Jednak w sprzedaży dostępne są też nowsze modele żarówek z gniazdem D1S, które nie są homologowane.

Ciekawym produktem w korzystnej cenie wydają się np. żarówki Osram D1S Original Xenarc. To produkty, które są doskonałym zamiennikiem żarówek, które były zamontowane w lampach na pierwszy montaż. Żarniki D1S z serii Original Xenaric emitują światło o temperaturze barwowej na poziomie 4150K, a ich trwałość jest szacowana na 3000 godzin.

Osram D1S Original Xenarc to produkt, który ma zapewnić użytkownikom kompatybilność na poziomie podzespołów oryginalnych. D1S Original Xenaric gwarantuje prosty montaż i żadnych kompromisów w kwestii bezpieczeństwa na drodze, co potwierdza homologacja ECE.

Interesującą alternatywą serii Original Xenarc są żarówki Osram D1S Xenarc Cool Blue Intense. Żarówki z tej serii emitują eleganckie chłodnie niebieskie światło, które prezentuje się po prostu świetnie. Ponadto, żarówki z serii Xenarc Cool emitują do 20% światła więcej, co przekłada się na lepszą widoczność po zmierzchu i jeszcze większe bezpieczeństwo.

Bardzo dobre produkty w kategorii żarówek ksenonowych D1S oferuje także Philips. Firma wprowadziła na rynek już drugą generację swoich najlepiej sprzedających się produktów, do których zalicza się:

Warto wspomnieć, że żarówki Philips są montowane na pierwszy montaż w wielu samochodach. Oprócz produktów z serii X-tremaVision i WhiteVision Philips oferuje także bardzo dobre standardowe żarówki ksenonowe z serii Xenon Vision.


Ksenony z gniazdem D2S

Wybierając xenony D2S można skorzystać z podobnych produktów jak w przypadku żarówek D1S. Producenci oferują swoje najpopularniejsze żarówki xenonowe także do lamp wyposażonych w gniazda typu D2S oraz do pozostałych.

W przypadku wersji D2S dobrą propozycją dla osób szukających jakościowego zamiennika jest np. żarówka Philips D2S Xenon Vision. To solidne homologowane xenony, dostępne do większości lamp tego typu, z jakimi można spotkać się na rynku. Dostępne są także żarówki z serii Philips D2S Xenon WhiteVision gen2.

Dobrą alternatywą są też żarówki xenonowe Osram. Dobierając żarówki, warto sprawdzić produkty z serii Xenarc Original, Xenarc Cool Blue oraz Xenarc Night Breaker laser.

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów
Produkt dodany do porównania.

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.