Żarówki H4 – Wszystko, co musisz wiedzieć

Na półkach sklepowych znajduje się mnóstwo różnego rodzaju żarówek do różnego rodzaju pojazdów. Na ich opakowaniach widnieją niezrozumiałe skróty i parametry. Co oznacza skrót H4 i co musisz wiedzieć o tego rodzaju żarówkach?


Żarówki H4 – charakterystyka

Żarówki oznaczone literą H to modele halogenowe. Ich wnętrze wypełnione jest gazem z grupy halogenów – może być to brom, fluor lub jod. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania produkty z oznaczeniem H nie ciemnieją, tak jak standardowe żarówki. Nazywa się to halogenowym cyklem regeneracyjnym. Rozwiązanie zastosowane w tych produktach wydłuża jego żywotność.

Wewnątrz żarówki H4 znajduje się metalowa płytka, która pełni funkcję odbłyśnika – jego zadaniem jest przesyłanie i kierowanie światłem pochodzącym z jednego z włókien. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne prowadzenie wiązki światła, a tym samym sprawia, że jadąc z naprzeciwka, nie oślepiasz mijanych kierowców.

Jest to żarówka dwużarnikowa, dzięki czemu może obsługiwać dwa rodzaje światła jednocześnie. Z tego względu, jest większa niż na przykład żarówka jednowłóknowa. Pracuje pod napięciem 12 V, a moc, w jaką wyposażone są te produkty, ze względu na obowiązujące normy nie przekracza 60/55 W.

Philips Żarówki H4 RacingVision +150%

Żarówki H4 – zastosowanie

Tego rodzaju żarówki pomimo wynalezienia innych rozwiązań, wciąż cieszą się dużą popularnością. Jest tak, ponieważ są stosunkowo tanie, ogólnodostępne i łatwe w obsłudze. Żarówki H4 stosuje się głównie w reflektorach starszych modeli samochodów – zarówno w światłach drogowych, mijania, jak i przeciwmgłowych. To, co je wyróżnia to możliwość obsługiwania jednocześnie dwóch typów świateł.

Pomimo tego, że w ponad 20 lat temu na rynku pojawiły się jednowłóknowe H7, wciąż można spotkać wiele samochodów, szczególnie starszych modeli, które wyposażone są w dwuwłóknowe H4. Nowe rozwiązania i innowacje w żarówkach halogenowych sprawiły, że są one ciekawsze i wydajniejsze niż standardowe halogeny – mogą być stosowane nie tylko w nowych modelach samochodów, ale również w ich starszych odpowiednikach, w których do tej pory stosowane były tradycyjne światła halogenowe.


Żarówki H4 – co warto wiedzieć?

Żywotność standardowej żarówki H4 waha się pomiędzy 350 a 700 godzin pracy. Zależy to głównie od warunków eksploatacji i jakości wybranego produktu. Im tańsza i pochodząca z niepewnego źródła żarówka, tym większe prawdopodobieństwo, że czas pracy będzie bliższy tej niższej granicy.

Czas pracy zależy również od napięcia – im bardziej wysilona żarówka, tym krócej świeci. W przypadku wzrostu napięcia 13,2 o 5 procent, trwałość żarnika zostaje skrócona o połowę. Przy 13,8 V podane wyżej wartości należy więc podzielić przez 2. Przy napięciu 14,4 V trwałość żarnika podaną w specyfikacji producentów należy podzielić przez 4. Standardowe napięcie w samochodzie wynosi 13,8-14,4 V.

Na opakowaniu widnieje informacja na temat temperatury barwowej. Podaje się ją w kelwinach i określa barwę emitowanego światła. Im niższa jest jej wartość, tym cieplejsze światło będzie wydobywało się z żarówki. Przeciętny halogenowy model żarówki generuje światło o wartości 3000K. Co to oznacza? Światło o temperaturze barwowej powyżej 4000 K odbierane jest przez ludzkie oko jako chłodne, przez wielu nazywane niebieskim. Im chłodniejsze światło, tym lepiej sprawdza się na drodze, dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr, wybierając żarówkę.


Żarówka H4 – jaką wybrać?

Zakup tańszych żarówek H4 rzadko jest dobrym pomysłem. Za niską ceną często stoi niskiej jakości wykończenie oraz związane z tym niebezpieczeństwo podczas użytkowania. Żarówki nieznanych producentów mogą nawet eksplodować w kontakcie z cieczą, do którego może dojść w sytuacji, gdy reflektor jest nieszczelny.

Żarówki znanych producentów przechodzą różnego rodzaju testy, które dowodzą, że nie pękają one nawet w sytuacji spryskania wodą z bliskiej odległości. Właśnie ze względów bezpieczeństwa, ale również wydajności, warto wybrać żarówki znanych firm. Wielu użytkowników oraz specjalistów od oświetlenia poleca produkty firmy OSRAM oraz Philips. Jakie są najlepsze produkty tych firm?

  • Philips RacingVision +150% – producent określa, że produkt ten zapewnia o 150% więcej światła. Posiada moc 55W, a temperatura barwowa wynosi 3500 K. Jest odporna na promienie UV, zapewniają większy kontrast widzenia, a przez to gwarantują bezpieczniejszą jazdę.
  • OSRAM Cool Blue Intense H4 – dzięki temperaturze barwowej na poziomie 4200 K, żarówka emituje chłodne światło, które pozwala na jeszcze lepszą widoczność na drodze. Jak na produkt o tak dobrych parametrach, charakteryzuje się stosunkowo niską ceną.
  • OSRAM Żarówki H4 Night Breaker Laser + 150 – dzięki zwiększonej jasności oraz długości stożka światła, zapewnia lepszą widoczność na drodze. Co więcej, pozwala na uzyskanie o 20% bielszego światła, dzięki temperaturze barwowej na poziomie 3750 K.

Wybierając żarówki halogenowe typu H4, warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale również na zaufanie, jakim darzona jest firma, która zajmuje się ich produkcją. Tańsze żarówki nieznanych producentów mogą stanowić niebezpieczeństwo dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu.

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów
Produkt dodany do porównania.

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.