Sól do zmywarki – którą wybrać? Opinie, ceny, skuteczność działania

Dbając o swoją zmywarkę, możesz mieć pewność, że przez lata będzie skutecznie czyściła Twoje naczynia. Aby wydłużyć życie urządzenia, producenci polecają stosowanie soli do zmywarki. Co to takiego, jak działa i czy warto jej używać?


Sól do zmywarki – co to takiego i jak działa?

To na ile skuteczna będzie zmywarka, zależy między innymi od jej stanu technicznego. Urządzenie, które pokryte jest kamieniem oraz rdzą, nie będzie efektywnie myło naczyń. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, stosuje się sól do zmywarek. Jest to chlorek sodu, a więc ta sama substancja, którą na co dzień wykorzystujesz do gotowania w kuchni.

Dlaczego więc stworzono osobny, droższy produkt? Czy możesz zastąpić sól do zmywarek tą, którą przyprawiasz dania? Odpowiedź na te pytania jest przecząca. Jest tak dlatego, że większość zwykłych soli kuchennych zawiera duże ilości żelaza i węglanów. Oba te związki negatywnie oddziałują na sprzęt.

Jak działa sól do zmywarek? Przepływa przez urządzenie, zmiękczając wodę – dostarcza jony sodu dla żywicy jonitowej, która znajduje się w urządzeniu. Żywica jonitowa przyciąga i wychwytuje jony magnezu oraz wapnia, które zwiększają twardość wody, a tym samym przyczyniają się do powstawania kamienia wewnątrz zmywarki.


Sól do zmywarki – po co, jak i kiedy się stosuje?

W przypadku soli do zmywarki warto wspomnieć o systematyczności oraz szybkim reagowaniu. Nie warto czekać, aż filtr zmiękczający wodę nie będzie nadawał się już do użytku i konieczna będzie jego wymiana. Jest to bardzo nieopłacalne. Korzystając z soli do zmywarki, możesz uniknąć:

  • pojawiania się osadu na naczyniach,
  • niedomywania naczyń,
  • blokowania się filtrów zmywarki,
  • niszczenia jej wewnętrznych części.

Wszystkie te nieprawidłowości w działaniu zmywarki spowodowane są osadzającym się w jej wnętrzu kamieniu. Aby skutecznie zatrzymać jego powstawanie, stosuj sól co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli zauważysz pojawiający się biały osad – zwiększ częstotliwość wsypywania soli. Pamiętaj również o odpowiednim używaniu tego produktu. Wystrzegaj się wsypywania środka bezpośrednio do wnętrza zmywarki – znajdziesz tam specjalny pojemnik z filtrem, do którego należy dodać proszek.

Używaj soli zgodnie z przeznaczeniem i wytycznymi producenta – najczęściej w zmywarkach znajdują się odpowiednie miarki, dzięki którym wiadomo, ile soli należy wsypać do pojemnika. Jednak jeśli takiego wskaźnika nie ma, zwykle wsypuje się po prostu powoli jej tyle, aby zapełniła cały zbiornik, którego pojemność najczęściej wynosi 1 lub 2 kilogramy.


Sól do zmywarki – skuteczność

W każdym urządzeniu, które ma bezpośredni kontakt z wodą, może pojawić się kamień. Zaniedbanie jego usuwania w przypadku zmywarki, może doprowadzić nawet do konieczności wymiany jej na nową. Kamień nie osadza się tylko na naczyniach w postaci nieestetycznego osadu, ale również oblepia całe wnętrze zmywarki.

Stosując sól, możesz zapobiec powstawaniu kamienia, a dzięki temu dłużej używać zmywarki, bez konieczności jej wymiany. Producenci podkreślają, że jest to konieczny element pielęgnacji zmywarki, a samo używanie tabletek nie jest w stanie tego zastąpić.


Sól do zmywarki – ceny i opinie

Jeżeli szukasz produktu, który na pewno poradzi sobie z powstawaniem kamienia w Twojej zmywarce, koniecznie zwróć uwagę na opinie poszczególnych soli do zmywarek. Wielu użytkowników potwierdza skuteczność soli do zmywarki gruboziarnistej firmy Finish. Oprócz bardzo dobrych rezultatów cechuje się atrakcyjną ceną. W sklepie metler.pl za 4 kilogramy tego produktu zapłacisz 14,99 zł. To, na jak długo starczy takie opakowanie zależy od częstotliwości korzystania ze zmywarki oraz wielkości pojemnika na sól, którego regularne uzupełnianie sprawi, że kamień nie będzie miał możliwości powstać. Standardowo do jego wnętrza zmieści się około kilograma proszku, a więc za tę cenę aż czterokrotnie napełnisz zbiornik.

Warto zainwestować w dobrej jakości, sprawdzoną sól do zmywarek, nawet jeżeli będzie wiązało się to z wydaniem większej ilości pieniędzy. Sól dosypuje się stosunkowo rzadko, a lepsza jakość gwarantuje też większą wydajność – nie odczujesz więc różnicy w zasobności portfela. Tańsze odpowiedniki mogą nie spełniać swojego zadania, dlatego lepiej nie oszczędzać w tej kwestii.

Finish sól 4kg

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów
Produkt dodany do porównania.

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.