Jakie tabletki do zmywarki wybrać? Rodzaje i ranking

Mycie naczyń w zmywarce pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz wody. Jednak aby Twoje akcesoria kuchenne były odpowiednio czyste, a uciążliwe zabrudzenia osadzające się na ich powierzchni udało się usunąć, potrzebne są odpowiednie tabletki do zmywarki. To, jakiego środka użyjesz, korzystając z tego urządzenia, ma wpływ nie tylko na czystość naczyń, ale również samą zmywarkę. Jakich tabletek używać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

tabletki do zmywarki

Jak działają tabletki do zmywarki?

Aby środek myjący naczynia w zmywarce był efektywny, musi zawierać odpowiednie substancje czynne. Większość dostępnych na rynku produktów w swoim składzie ma substancje:

  • myjące – alkaliczne środki myjące sprawiają, że na naczyniach nie pojawiają się smugi, a woda jest zmiękczona. Natomiast za skuteczne mycie odpowiedzialne fosforany,
  • nabłyszczające,
  • chroniące przed korozją – są to inhibitory korozji i mają one za zadanie chronić przed rdzą, która mogłaby pojawić się w zmywarce,
  • środki czynne powierzchniowo – dzięki nim woda rozprowadzana jest równomiernie na każdym naczyniu, które znajduje się w zmywarce, ograniczające osadzanie się kamienia,
  • substancje zapachowe – maskują nieprzyjemne zapachy brudnych naczyń,
  • odkażające i wybielające – takie zadanie pełnią związki chloru zawarte w tabletkach.

Tabletki do zmywarki – czym się różnią?

Jak każdy produkt dostępny na rynku, tak środki do mycia naczyń w zmywarce różnią się zakresem swojego działania – niektóre spełniają tylko podstawową funkcję, jaką jest oczywiście mycie naczyń. Inne z kolei posiadają dodatki, które wspomagają ten proces i dbają nie tylko o czystość naczyń, ale również kondycję zmywarki. Z tego względu można podzielić je na dwie podstawowe kategorie – jednofunkcyjne oraz wielofunkcyjne.

Tabletki jednofunkcyjne mają ograniczone działanie – ich zadaniem jest jedynie mycie naczyń. Aby uzyskać efekt nabłyszczenia lub zadbać o odpowiednie działanie urządzenia, konieczne jest dokupienie środków, które to umożliwią. Korzystanie z tego rozwiązania może być uciążliwe, a efekty niezadowalające. Z tego względu czołowi producenci tabletek do zmywarek odchodzą od tego rozwiązania na rzecz bardziej rozbudowanych odpowiedników.

Właśnie z tego względu praktyczniejszy jest drugi rodzaj tabletek, a więc wielofunkcyjne. Wśród nich można znaleźć produkty 3w1, 4w1 i 5w1 – oznacza to, że wybrane produkty nie tylko myją, ale dzięki odpowiednim związkom chemicznym w swoim składzie, mogą spełniać inne funkcje – nabłyszczać, zmiękczać wodę, chronić zmywarkę przed korozją i kamieniem, oraz wiele innych. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze – kupując jeden środek czyszczący, możesz zadbać o zmywarkę oraz naczynia, a dodatkowo cieszyć się skutecznym czyszczeniem.


Jak dobrać tabletki do zmywarki?

To, jakie tabletki będą odpowiednie, zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeżeli zależy Ci na nabłyszczonych naczyniach i zmywarce wolnej od korozji – wybierz środek, który jest wielofunkcyjny i w swoim składzie ma substancje, które umożliwią wykonanie dodatkowym zadań. Warto zwrócić uwagę również na siłę tabletek. Jeżeli w zmywarce znajdują się szklanki oraz kubki po napojach, a także inne, niezbyt zabrudzone naczynia, możesz zrezygnować z produktu o bardzo silnej formule. Dlaczego? W ich składzie znajdują się silne środki chemiczne, dlatego, jeżeli rodzaj zabrudzeń tego nie wymaga, korzystaj z delikatniejszych opcji.


Tabletki do zmywarki – ranking

To, z jakim skutkiem zostaną umyte Twoje naczynia, przede wszystkim zależy od tabletek, których użyjesz. Jest to stosunkowo drogi środek czyszczący, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z rankingiem, który umożliwi wybranie najlepszych opcji dostępnych na rynku. Przedstawiamy zestawienie najlepszych tabletek do zmywarek.

top 1 ikona

Dreft Fairy Platinum – tabletki o kompleksowym działaniu. Stosując jedną tabletkę nie tylko umyjesz znajdujące się w zmywarce naczynia, ale również zadbasz o urządzenie, ponieważ zapobiega powstawaniu kamienia. Produkt nadaje połysk, a także skutecznie radzi sobie z rozpuszczaniem tłuszczu i usuwaniem trwałych zabrudzeń.

top 2 ikona

Finish Lemon Quantum Ultimate – ten produkt, dzięki odpowiednim substancjom, pozwoli na pozbycie się nawet najtrwalszych zabrudzeń. Umożliwia również skuteczną ochronę filtrów zmywarki, a także szkła i srebra. Charakteryzuje się przyjemnym, cytrusowym zapachem. Idealnie sprawdzi się, jeżeli musisz uporać się z ciężkimi do usunięcia zabrudzeniami. Co więcej, nie jest konieczne ich uprzednie namaczanie.

top 3 ikona

Finish All in One Lemon – dużym plusem tych tabletek jest brak konieczności wstępnego namaczania przed włożeniem ich do zmywarki. Dzięki nim pozbędziesz się zacieków oraz smug. Produkt chroni przed osadzaniem się kamienia. Jest skuteczny nawet w niskich temperaturach – to dodatkowe udogodnienie w przypadku delikatnej ceramiki oraz cienkiego szkła, które nie może być myte w wysokiej temperaturze.

top 4 ikona

Finish Powerball Quantum Max – są to tabletki, które nie tylko usuną zabrudzenia, ale również zadbają o odpowiednie nabłyszczenie, a także utrzymają Twoją zmywarkę w dobrej kondycji. Ich wielkim atutem jest rozpuszczające się w wodzie opakowanie. Quantum Max skutecznie czyści zabrudzenia, poradzi sobie z tłuszczem, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a także chroni przed powstawaniem zacieków. Charakteryzuje się też przystępną ceną, w sklepie internetowym metler.pl możesz zakupić 100 sztuk w atrakcyjnej cenie. 

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów
Produkt dodany do porównania.

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.