Jaki laktator wybrać? Elektryczny czy ręczny? TOP 5 polecanych laktatorów. Ranking 2020

Gdy w domu pojawia się dziecko, wszystko musi być perfekcyjnie dostosowane do nowego członka rodziny. W tym ważnym czasie warto pamiętać również o świeżo upieczonej mamie i jej komforcie. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie młodych rodziców. Jednym z nich jest laktator. Który wybrać – ręczny czy elektryczny? A także czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje? Porównamy również dostępne na rynku produkty i wybierzemy najlepsze!


Co to jest i jak działa laktator?

Jeżeli jesteś kobietą w ciąży lub świeżo upieczoną mamą, to na pewno zainteresuje Cię bardzo pożyteczny gadżet, jakim jest laktator. To urządzenie, które pozwala na mechaniczne odciągnięcie mleka z piersi. Jest to szczególnie przydatne, gdy jesteś aktywnie zawodowa lub z innych względów nie masz czasu na przystawianie dziecka do piersi, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z karmienia naturalnym pokarmem. Jest również przydatny, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem, produkowana jest zbyt duża ilość mleka lub z innych względów niemożliwe jest karmienie piersią w tradycyjnej formie.

Wszystkie rodzaje laktatorów opierają się na jednym założeniu – po przyłożeniu do piersi lejka, pokarm zostaje wyssany do pojemnika poprzez wytworzone wewnątrz podciśnienie. Następnie takie mleko może być przechowywane w lodówce i dostarczane dziecku wtedy, gdy ma na to ochotę.


Laktator – komu i kiedy jest potrzebny?

Urządzenie to przyda się szczególnie kobietom, które chcą wrócić do pracy, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z karmienia piersią – naturalny pokarm zapewnia wszystkie niezbędne składniki, potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Laktator jest również ratunkiem dla tych wszystkich kobiet, które ze względów zdrowotnych lub anatomicznych nie mogą pozwolić sobie na karmienie dziecka bezpośrednio piersią.

W sklepach znajdziesz różne warianty laktatorów, które umożliwią Ci odciąganie pokarmu. Różnią się nie tylko ceną oraz producentem, ale także sposobem zasilania i wykonaniem. To, jaki będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie, zależy od Twoich potrzeb i upodobań. Laktatory dzielimy na laktatory ręczne oraz elektryczne.

Laktator ręczny

Jest to urządzenie, które nie wymaga zasilania energią elektryczną, aby działać. Wystarczą ręce, aby pobrać pokarm z piersi. Wśród ręcznych laktatorów wyróżniamy:

  • laktatory gruszkowe – mechanizm działania przypomina pompkę. Zaciskając i rozluźniając, tworzone jest podciśnienie, które sprawia, że pokarm zaczyna płynąć z piersi do pojemnika. Jest to stosunkowo niewygodny rodzaj laktatora – do jego obsługi potrzebne są obie ręce i cierpliwość. 
  • laktatory tłokowe – działają analogicznie do laktatorów gruszowych. Różnica polega na tym, że zamiast pompki w kształcie gruszki wyposażone są w tłok, który przy nacisku wytwarza podciśnienie i wydobywa mleko z brodawki.
  • laktatory z pompką – jest to najbardziej komfortowy podczas używania laktator ręczny. Dzięki zamontowanej na butelce pompce i nakładce, do odciągnięcia pokarmu potrzebna jest tylko jedna ręka, a sam proces jest dzięki temu szybszy i mniej kłopotliwy.

Laktator elektryczny

W tej kategorii znajdują się wszystkie urządzenia, do których uruchomienia i korzystania niezbędne jest zasilanie. Z tego względu dzielimy je na:

  • zasilane tylko z sieci elektrycznej – aby używać tego urządzenia, musi być ono podłączone do prądu. Jest to duże ograniczenie, ponieważ nie w każdym miejscu, w którym się znajdziesz, możliwe będzie podłączenie laktatora do prądu. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli zamierzasz używać go tylko w domu, a przestrzeń, w której będziesz odciągać pokarm, zapewni Ci komfortową pozycję i odległość od gniazdka elektrycznego.
  • zasilane z sieci elektrycznej oraz baterie – jest to rozwiązanie, dzięki któremu możesz używać laktatora, gdy jest on podłączony do prądu, oraz gdy dostęp do niego jest ograniczony. W takim przypadku możliwe jest skorzystanie z zasilania bateriami. Jest to wygodne rozwiązanie dla kobiet aktywnych zawodowo oraz często przebywających poza domem.
  • zasilanie z sieci elektrycznej, ładowarki samochodowej lub na baterie – pozwala to na swobodne korzystanie z laktatora w podróży bez konieczności rozładowywania baterii. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet, które dużo podróżują.

Który laktator wybrać – ręczny czy elektryczny?

Jeżeli masz cierpliwość i zamierzasz z urządzenia korzystać niezbyt często, laktator ręczny może w zupełności wystarczyć. Jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie jest męczące i zajmuje mnóstwo czasu. W przypadku laktatora elektrycznego wystarczy przyłożyć go do piersi, a pokarm sam napełnia butelkę. Dlatego, jeżeli używanie laktatora ma być Twoją codziennością – wybierz wersję bardziej zautomatyzowaną. Oprócz tego warto również na dłużej pochylić się nad elementami dodatkowymi, które mogą zadecydować o tym, czy korzystanie z urządzenia będzie komfortowe.

Laktator

Najlepsze laktatory w 2020 roku

Przedstawiamy najczęściej wybierane laktatory w 2020 roku. To te modele wzbudziły największe zaufanie oraz zadowolenie z użytkowania wielu młodych mam.

Lovi Prolactis

Dwufazowy laktator, który pozwala na szybkie, skuteczne i przede wszystkim bezbolesne odciąganie pokarmu. Możesz kontrolować siłę ssania, a dzięki dodatkowym funkcjom ustalić, kiedy cały proces jest najbardziej wydajny. Nakładka dołączona do zestawu dodatkowo masuje, aby pobudzić przepływ pokarmu. Jest zasilany na dwa sposoby – bateriami oraz po podłączeniu do prądu. Dzięki temu możesz odciągać pokarm nie tylko w domu. Do zestawu dołączona jest torba podróżna z paskiem, dzięki której zabieranie ze sobą laktatora jest jeszcze prostsze. Laktator ten polecany jest przez lekarzy.

Laktator Lovi Prolactis

Medela Swing Maxi Flex

2-fazowy Laktator Elektryczny na Dwie Piersi – Posiada wszystkie technologiczne rozwiązania modelu Medela Swing Flex. Jedyną różnicą pomiędzy tymi modelami jest to, że Maxi Flex pozwala na odciąganie pokarmu z dwóch piersi naraz. Dzięki temu czas przeznaczony na ściąganie pokarmu znacznie się skróci. Jest to szczególnie ważne, gdy robisz to poza domem lub jesteś aktywna zawodowo.

Medela Swing Maxi Flex

Medela Swing Flex

2-fazowy laktator elektryczny na jedną pierś – kompaktowy i łatwy w użyciu. Umożliwia korzystanie z 11 różnych poziomów odciągania. Dzięki temu możesz dostosować intensywność do swoich potrzeb i możliwości. Wyposażony w technologię, która naśladuje naturalny rytm ssania dziecka i pozwala na korzystanie z niego w dogodnej pozycji. Lejek, który znajduje się w zestawie, dopasowuje się do kształ-tu piersi.

Medela Swing Flex

Canpol Babies EasyStart

Jest to laktator elektryczny, który posiada trzystopniową regulację siły ssania. Urządzenie pracuje bardzo cicho, dzięki czemu jest dyskretne. Może być zasilane zarówno przez baterie, jak i podłączenie sieciowe. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w podróży lub poza domem. Jest dostępny w bardzo dobrej cenie – w sklepie metler.pl kosztuje tylko 212 zł.

Vileda King

Medela Harmony

Jest to dwufazowy laktator manualny. Medela Harmony to jedyny ręczny laktator, który naśladuje ssanie dziecka. Jest prosty w obsłudze i nie wymaga podłączenia do zasilania. Jest lekki i dzięki temu świetnie nadaje się do zabrania w podróż. Przeznaczony jest do sporadycznego korzystania. Jego zaletą jest niska cena i prostota działania. To, na jaki model powinnaś się zdecydować, przede wszystkim zależy od tego, jak często i z jaką intensywnością korzystasz laktatora oraz w jakich warunkach odciągasz pokarm.

Vileda Universal

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów
Produkt dodany do porównania.

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.