Dodatki do oleju silnikowego. Czy warto ich używać ?
Czy trzeba używać dobrego oleju? Czy trzeba kupić nowsze opony? W końcu - czy trzeba jeździć niezawodnym samochodem? Nie trzeba, ale warto! Podobnie jest z dodatkami do oleju silnikowego. Sprawdzamy, dlaczego warto ich używać?
Co ma księgowy do oleju?
Producenci najbardziej popularnych samochodów, czyli kompaktów, każdego roku ścigają się, oferując coraz to nowsze i lepiej wyposażone opcje. Jeśli wyposażą samochód w najnowszy system nawigacji, szybko się okaże, że zaoszczędzili na wykończeniu samochodu, stosując mniej atrakcyjne i zbyt twarde plastiki na desce rozdzielczej lub przynajmniej na boczkach tylnych drzwi. Uszyta przez księgowych kołderka zawsze z którejś strony jest zbyt krótka. Producenci zmuszeni są do trzymania się pewnych granic cenowych, akceptowalnych dla większości potencjalnych klientów.
Jak poprawić olej silnikowy?
To pytanie zadawało sobie dostatecznie wielu kierowców, a jak wiadomo - rynek nie znosi próżni. Tak pojawili się producenci dodatków do oleju silnikowego. Za ich sprawą można poprawić jakość olejów silnikowych. Poprzez poprawę ich parametrów można lepiej dbać o silnik samochodowy, a tym samym wydłużyć jego okres eksploatacji.
Liqui Moly Cera Tec, czyli lider na rynku
Jednym z polecanych dodatków do olejów samochodowych jest Cera Tec firmy Liqui Moly. Czym jest ten środek będący eliksirem życia dla silników?
Cera Tec to oparta na mikroceramicznym środku smarnym zawiesista substancja. Zawarty w niej azotek boru oraz cały zestaw substancji przeciwzużyciowych w znaczący sposób podwyższają walory oleju. Dodatek nazywany też niekiedy uszlachetniaczem zaprojektowano w taki sposób, by znajdujące się w nim substancje tworzyły na metalowych, narażonych na tarcie elementach stałą powłokę ochronną. Inne składniki Liqui Moly Ceta Tec odpowiedzialne są natomiast za zapewnienie stałego, cienkiego filmu smaru, który obniża tarcie.
Cera Tec do silnika jak dobry krem do rąk
Ktoś może powiedzieć, że to tylko marketingowy chwyt. Nic bardziej mylnego. Swe właściwości Cera Tec potwierdził w wielu badaniach. Okazało się, że trwała ceramiczna warstwa nie tylko chroni elementy silnika przed nadmiernym zużyciem. Jest ona również zdolna do zabezpieczenia powstałych wcześniej ubytków. Liqui Moly Cera Tec okazuje się świetnym lekarstwem na uszczerbki, wżery oraz wszelkiego rodzaju na kąpiących się w oleju podzespołach silnika. Można więc śmiało określić, że Cera Tec w pewnym stopniu wpływa na regenerację silnika. To, że ona następuje wcale zresztą nie wymaga specjalistycznych badań. Wystarczy ucho.
Po 7 tys. km, bo tyle właśnie trwa pełen proces ceramizacji elementów silnika, motor pracuje płynniej i zdecydowanie ciszej. Zresztą jego głośność zaczyna stopniowo spadać już po kilkudziesięciu kilometrach od wlania Liqui Moly Cera Tec. To zresztą niejedyne pozytywne skutki stosowania tego dodatku do oleju silnikowego. Kierowcy zauważają zwiększenie mocy silników. Dzięki zwiększonej kompresji samochody zyskują drugą młodość i stają się bardziej dynamiczne. Ma to oczywiście również wpływ na zużycie paliwa. W czasach niekończącego się wzrostu cen paliw to niebagatelny atut. Jeśli do tej pory trzeba było dolewać oleju do silnika, można być pewnym, że i częstotliwość tej czynności będzie można ograniczyć.
Jak się okazuje, mechaniczna ceramiczna warstwa na podzespołach silnika utrzymuje się niczym lukier na pączkach aż przez 50 tys. kilometrów!
A co z substancjami przeciwzużyciowymi?
Również i one w przypadku tego dodatku do oleju silnikowego doskonale spełniają swoją funkcję. Substancje przeciwzużyciowe zawarte w tym produkcie skutecznie tworzą cienki film. To właśnie dzięki niemu nie ma mowy o bezpośrednim kontakcie metalu z metalem. To bardzo skuteczne zabezpieczenie przed przedwczesnym zużywaniem się elementów silnika. Substancje przeciwzużyciowe działają tak długo, jak długo znajdują się w silniku. Warto więc pamiętać, by zapewnić je silnikowi także po wymianie oleju.
Cera Tec. Jak stosować?
Czy stosowanie Liqui Moly Cera Tec jest skomplikowane?
To nic trudnego. Warto pamiętać, by Cera Tec wlać do silnika wraz ze świeżym olejem podczas jego wymiany. Wówczas dodatek będzie działał z maksymalną skutecznością i przez cały okres pracy na danej zmianie oleju.
Z jakimi olejami nie można mieszać dodatku Cera Tec?
Cera Tec można mieszać ze wszystkimi dostępnymi na rynku rodzajami olejów silnikowych.