Ile Czasu Wytrzymuje Bateria w Aparacie Słuchowym?
Pacjenci często pytają jaka jest żywotność baterii w aparacie słuchowym. Prawda jest taka że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie i nie da się tego jednoznacznie określić nie biorąc pod uwagę czynników, które wpływają na czas jej eksploatacji.
Rayovac® przeprowadził ankietę wśród użytkowników aparatów słuchowych. Zadano proste pytanie: jak długo działają baterie w Twoim aparacie słuchowym? Poniższa tabela pokazuje wyraźne rozbieżności.
Od czego zależy więc żywotność baterii w aparacie słuchowym?
Pogłębiająca się wada słuchu
Pogorszenie się słuchu powoduje konieczność wzmocnienia dźwięku w aparacie. Wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na energię i z większym zużyciem prądu co skraca czas eksploatacji baterii.
Nasze codzienne otoczenie
Głośne środowisko, hałas mają duży wpływ na żywotność baterii. Aparat zużyje mniej prądu w domowym zaciszu lub w czytelni, a więcej w centrum miasta, autobusie czy na głośnym koncercie. Również ustawienia głośności aparatu na maksimum spowoduje szybsze wyczerpanie się baterii.
Indywidualny sposób użytkowania aparatu słuchowego
Bardzo ważny czynnik, który determinuje ile czasu wytrzyma bateria to czas jej aktywnego użytkowania w aparacie słuchowym. Należy zadać sobie pytanie:
- Ile godzin podczas dnia korzystamy z aparatu słuchowego?
- Przez ile dni w tygodniu nosimy aparat?
Właściwości fizyczne środowiska
- Mała wilgotność powietrza
Bateria może wyschnąć i tym samym stracić na żywotności w suchym środowisku.
- Temperatura
Im niższa, tym niższe napięcie na biegunach baterii, co wpływa niekorzystnie na czas jej działania.
- Duża wilgotność powietrza
Zbyt wysoka wilgotność może spowodować nieprawidłowe działanie baterii powodując nadmierny wzrost objętości elektrolitu.
- Wysokość nad poziomem morza
Wraz ze wzrostem wysokości zmniejsza się zawartość tlenu w powietrzu co może powodować szybsze zużycie się baterii.
Różnice pomiędzy aparatami słuchowymi
Im bardziej nowoczesny i wymagający jest aparat słuchowy, tym więcej potrzebuje energii. Takie funkcje współczesnych urządzeń cyfrowych jak bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe, Bluetooth czy funkcja eliminowania hałasu otoczenia, wymagają dodatkowej energii elektrycznej.
Na rysunku zamieszczonym poniżej widać jak zużycie prądu (mAh) przez aparat słuchowy zmienia się w zależności od jego funkcji:
Przechowywanie baterii
Kilka praktycznych porad odnośnie przechowywania baterii słuchowych:
- Baterie trzymaj temperaturze pokojowe
- Nie przechowuj ogniw w lodóce
- Baterie przechowuj w oryginalnym opakowaniu
- Nie noś akumulatorów luźno w spodniach, kieszeni, torebce ponieważ może to doprowadzić do zwarcia na biegunach, wycieku lub nawet pęknięcia
- Trzymaj baterie z dala od metalowych przedmiotów
Polecamy również inne nasze artykuły – np. najczęściej zadawane pytania: