Baterie Słuchowe – Co Warto Wiedzieć?
Akumulator jest, po aparacie słuchowym, najistotniejszym elementem każdego urządzenia wspomagającego słyszenie zapewniającym jego zasilanie i ciągłą pracę. Niniejsza artykuł jest poświęcony najważniejszym pojęciom i zagadnieniom na ten temat oraz zawiera wskazówki jak poprawnie eksploatować baterie Rayovac, tak aby zapewnić maksymalny komfort w codziennym użytkowaniu aparatu słuchowego.
Jak działają baterie do słuchowe?
Najbardziej rozpowszechniony typ baterii do aparatów słuchowych na rynku globalnym to baterie cynkowo-powietrzne. Baterie zinc-air wykorzystują tlen zawarty w powietrzu jako jeden z aktywnych chemicznie składników. Po usunięciu zaślepki zabezpieczającej widoczne są niewielkie otwory, przez które powietrze dostaje się do wnętrza akumulatora umożliwiając jego aktywację i sprawne działanie.
Budowa baterii
Aktywacja baterii
Przed umieszczeniem baterii cynkowo – powietrznej w aparacie słuchowym należy ją aktywować. W tym celu usuń zabezpieczającą zaślepkę i odczekaj 1 minutę.
Dlaczego? Powietrze potrzebuje czasu by dostać się do wnętrza baterii i aktywować ją do prawidłowego działania. Jeśli usuniesz zaślepkę zabezpieczającą i od razu umieścisz baterię w aparacie słuchowym znacznie ograniczysz ilość powietrza, które dostaje się do jej wnętrza.
Może to spowodować, że bateria będzie sprawiała wrażenie niesprawnej, ponieważ napięcie na jej biegunach nie osiągnie wartości niezbędnej do zasilania aparatu. W takim przypadku należy wyjąć baterię z aparatu tak aby umożliwić powietrzu przedostanie się do jej
wnętrza i tym samym zwiększenie napięcia. Po upływie 1 minuty baterię można ponownie umieścić w aparacie słuchowym.
Nowa bateria jest najlepsza
Podobnie jak wszystkie ogniwa, również baterie cynkowo-powietrzne z upływem czasu powoli tracą swój ładunek, nawet podczas przechowywania. Im bateria jest nowsza, tym lepiej będzie działać. Zawsze sprawdzaj datę produkcji na odwrocie opakowania baterii Rayovac®. Akumulatory Rayovac® mogą być przechowywane przez 4 lata od daty produkcji.
Napięcie baterii
Choć informacja na opakowaniu baterii podaje wartość napięcia 1,45 V, napięcie nieaktywnej baterii waha się w zakresie od 1,1 do 1,3 V. Po usunięciu zaślepki ochronnej napięcie wzrasta do wartości wystarczającej do zasilenia aparatu słuchowego. Bateria może potrzebować do 24 godzin by napięcie na jej biegunach wzrosło do maksymalnej wartości 1,45 V.
Jak właściwie postępować z bateriami?
Właściwe postępowanie z bateriami wpływa na czas ich działania i okres przydatności, który wynosi 4 lata przy przechowywaniu. Co należy robić a czego nie wolno tak aby baterie wytrzymały jak najdłużej? Prezentujemy porady i wskazania przy użytkowaniu wszelkiego typu baterii, ze szczególnym uwzględnieniem baterii słuchowych.
- Po wyczerpaniu się baterii należy niezwłocznie je usnąć z urządzenia.
- Nigdy nie używaj starych baterii z nowymi.
- Wyjmij baterie z urządzenia, którego nie będziesz używać przez pewien czas.
- Po wyczerpaniu się baterii w urządzeniu, wyjmij je z niego.
Baterie do aparatów słuchowych są całkiem jak Ty, czyli…
- …najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Przechowuj je w oryginalnym opakowaniu i unikaj wysokiej temperatury.
- …mogą wysychać lub pochłaniać wilgoć z otoczenia. Przechowuj je w chłodnym i suchym miejscu.
- …potrzebują chwili żeby się obudzić. Przed umieszczeniem baterii w urządzeniu słuchowym usuń zaślepkę i odczekaj minutę aż bateria będzie gotowa do działania.
- …potrzebują ochrony dlatego zawsze trzymaj je w oryginalnym opakowaniu i nigdy nie noś luźno.
- …czasem mają intensywniejszy dzień. Jeśli pracują w głośnym otoczeniu i / lub używasz funkcji bezprzewodowych (np. Bluetooth) baterie mogą się szybciej wyczerpać. Pamiętaj żeby zawsze mieć przy sobie zapasowe.
- …mają różne rozmiary. Te większe działają dłużej. Polegaj na swoim doświadczeniu aby przewidzieć kiedy możesz potrzebować zapasowych.
Komentarze (0)