Mop obrotowy czy płaski - który lepiej wybrać?

Utrzymanie porządku w domu wymaga stosowania wielu różnych detergentów. Do ich aplikacji na powierzchnię posadzek potrzebujesz odpowiednich gadżetów. Najpopularniejszy, ze względu na komfort użytkowania oraz wysoką skuteczność pracy, jest mop. Kupujący zastanawiają się jednak, jaką wersję wybrać. Na rynku dostępne są modele obrotowe oraz płaskie, klasyczne i z dodatkowymi funkcjami. Pomożemy Ci podjąć decyzję zakupową w oparciu o ich cechy i Twoje potrzeby.

Za wyborem mopa do mycia podłóg przemawia oczywiście wygoda. Zamiast schylać się i spędzać czas na kolanach ze ścierką w ręce, możesz pracować znacznie wydajniej, szybciej i bardziej komfortowo. Aby rzeczywiście tak było, warto dokładnie zastanowić się, jaką wersję akcesorium wybrać. W sprzedaży dostępne są różne warianty mopów, a główny podział obejmuje modele płaskie oraz obrotowe. To jednak nie wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Zapoznaj się z naszym kompendium zawierającym aktualne informacje, specyfikację, charakterystykę mopów oraz ich przeznaczenie.


Rodzaje mopów

Każdy, kto decyduje się na zakup mopa, liczy, że zdobędzie praktycznego asystenta w codziennych porządkach. Aby tak się stało, musisz jednak podjąć kilka decyzji, które doprowadzą Cię do najlepszego sprzętu. Zacznijmy od rozeznania, jakie modele masz do wyboru.

Najpopularniejszy podział mopów obejmuje wersje:

 • płaskie — mają prostokątną końcówkę, której konstrukcja powleczona jest chłonną mikrofibrą,
 • obrotowe — zbudowane z kija i nakładki w okrągłym kształcie, która może mieć tradycyjną formę sznurkową lub nowocześniejszą wykonaną z mikrofibry.

Do powyższej listy można dodać urządzenia parowe. Mopy w tej wersji skutecznie usuwają zabrudzenia z powierzchni, a przy tym nie wymagają wyżymania czy płukania. Są proste w obsłudze, ale ich cena jest nieco wyższa niż w przypadku klasycznych modeli (około 300 złotych).


Charakterystyka mopa płaskiego

Mopy płaskie to popularne akcesoria czyszczące, które cieszą się zaufaniem użytkowników. Osoby pozytywnie wypowiadające się na temat modeli takich jak Ultramat Turbo XL od Viledy zwracają uwagę na szeroką nakładkę, która skutecznie usuwa zabrudzenia z podłóg drewnianych, płytek czy paneli.

Za pochłanianie brudu w przypadku tych produktów odpowiadają dwa rodzaje włókien o różnych właściwościach. Dzięki ruchomej główce mop dociera nawet w trudno dostępne miejsca, ułatwiając Ci sprzątanie za meblami czy pod kanapą. Oszczędność czasu i minimalny nakład sił — mop płaski spotka się z uznaniem osób, które lubią porządek i chcą w pełni kontrolować poziom wilgotności nakładki. Dzięki temu, że większość wariantów jest sprzedawana w zestawie z wiadrem i obrotowym sitem napędzanym pedałem, odsączanie staje się bardzo proste.

Mop płaski Vileda

Cechy mopa obrotowego

Mopy obrotowe to kolejna z propozycji, którą warto rozważyć do użytku domowego oraz biurowego. Produkt w tej wersji jest łatwy w obsłudze i, podobnie jak Vileda Easy Wring&Clean Turbo, zapewnia wysoki komfort pracy.

Zaletą mopa jest skuteczność działania przejawiająca się w usuwaniu niemal 100% zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Precyzyjnie czyści panele, parkiety i płytki, a to wszystko przy minimalnym wysiłku ze strony użytkownika, a nawet bez dodatku detergentów. Czy sama woda poradzi sobie z zaschniętym błotem, plamami po napojach lub smugami? Oczywiście, właśnie dlatego posiada końcówkę zbudowaną z dwóch kolorów włókien — białe do zwykłych, codziennych plam, a czerwone do intensywnych zabrudzeń. Dzięki temu sprzątanie jest tańsze i bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Większość modeli obrotowych sprzedawanych jest w pakiecie z wiadrem wyposażonym w odsączające nadmiar wody sito. Obsługujesz je naciskając stopą na pedał — nie schylasz się i nie brudzisz rąk. Podobnie jak w przypadku wersji płaskiej od Viledy, również tutaj producent daje możliwość ściągania wkładów i prania ich w pralce w temperaturze 60 °C.

Mop obrotowy Vileda

Mop parowy — budowa i obsługa

To rozwiązanie, które zdecydowanie podniesie komfort prac domowych oraz sprawi, że sprzątanie będzie bardziej efektywne i szybkie. Mop parowy wyposażony jest w akumulator, grzałkę i pojemnik na wodę. Doskonale radzi sobie ze wszystkim powierzchniami, nie tylko w domu (kuchnia, łazienka), ale też pomaga utrzymać w czystości taras lub balkon.

Jak działa? Nagrzewa umieszczoną w pojemniku wodę do temperatury 100°C i w ten sposób przeistacza ją w parę wodną. Przy jej pomocy usuwa plamy, a także dezynfekuje powierzchnie, zabijając bakterie czy drobnoustroje. Ze względu na styl pracy, mop w tej wersji polecamy jest do mycia wszystkich posadzek z wyjątkiem drewnianych.

Mop parowy Vileda

Czym kierować się przy wyborze mopa?

Jeżeli mop faktycznie ma spowodować, że utrzymanie porządku w Twoim domu czy biurze stanie się szybsze i wygodniejsze niż do tej pory, zwróć uwagę na detale.

Chodzi o to, aby część myjąca nie zsuwała się z kija, a on sam posiadał funkcję regulacji długości. Pomyśl, czy potrzebujesz dodatkowych opcji oraz czego oczekujesz od swojego nowego zakupu.

Chociaż dzisiaj większość nowoczesnych sprzętów spełnia wygórowane oczekiwania użytkowników, to jednak są mopy dobre i… jeszcze lepsze. Chcesz dobrze zainwestować pieniądze? Rozważ któryś z modeli Vileda - niemieckiej marki dostarczającej zaawansowane produkty mechaniczne do czyszczenia podłóg.

Przy zakupie sugeruj się:

 • rozmiarem powierzchni czyszczącej -  większy wkład wyczyści większą część posadzki jednorazowo, ale może nie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. w rogu pomieszczenia czy pod meblami, dlatego ważny jest również kształt,
 • kształtem wkładu - najpopularniejszy jest prostokąt, który można spotkać w mopach płaskich oraz koło/trójkąt stosowane w wersjach obrotowych; najlepiej, gdy jedną i drugą można prać i wymieniać na nowe, kiedy się zużyją,
 • wymiennymi wkładami - choć są to części nadające się do prania, to z czasem tracą swoje zdolności wchłaniania wody i zabrudzeń. Zakup nowych, wykonanych z mikrowłókien, to tańsza alternatywa dla wymiany całego sprzętu na nowy. Kosztują około 30 złotych, a są równie dobre jak oryginały załączone do mopa,
 • uchwytem - opcja regulacji przyda się zwłaszcza wtedy, gdy domownicy są różnego wzrostu. To ważne, abyś podczas sprzątania mógł utrzymać wyprostowaną sylwetkę,
 • ceną - dobry mop nie powinien kosztować fortuny. W przedziale od 100 do 200 złotych znajdziesz sporo interesujących modeli o satysfakcjonujących parametrach,
 • obecnością funkcji dodatkowych - obok mopów klasycznych można znaleźć modele bardziej zaawansowane, wyposażone w pojemnik z grzałką na wodę, a nawet akumulator. To elementy, które dodatkowo usprawniają mycie posadzek, lecz podnoszą cenę urządzenia.

Nowoczesne mopy — przydatne funkcje

Jeżeli Twój mop ma nie tylko myć podłogi, ale też pozostawiać je perfekcyjnie wykończone, lśniące i pozbawione smug, rozważ wybór modelu z dodatkowymi funkcjami.

Producenci oferują coraz lepszy standard produktów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. A ci potrzebują urządzeń wydajnych, kompaktowych, łatwych w obsłudze, a przy tym designerskich. Masz prawo oczekiwać, że nowy mop spełni wszystkie Twoje potrzeby w zakresie utrzymania czystości i znacznie skróci czas trwania porządków.

Ciekawą propozycją jest mop ze spryskiwaczem Vileda Spray Max 1-2. To doskonały przykład tego, jak zamienić żmudne czynności w ciekawe doświadczenie. Produkt ma obrotową głowicę, którą w każdej chwili można szybko odwrócić na druga stronę — bez konieczności prania czy wymieniania na nową. W miejscach szczególnie zabrudzonych można wesprzeć jej pracę, korzystając ze spryskiwacza. Sam decydujesz, jaką ilość wody zaaplikujesz na daną powierzchnię. Do pojemnika o powierzchni 750 ml możesz wlać też niewielką ilość detergentu.

Wkład, podobnie jak większość przeznaczonych do korzystania z mopem, składa się z dwóch rodzajów mikrowłókien — białych do usuwania standardowych zabrudzeń oraz czerwonych do uporczywych plam, smug i rys. Po sprzątaniu szybko i łatwo zdejmiesz go z konstrukcji i wypierzesz w pralce.

Mop ze spryskiwaczem Vileda

Mop — solo czy w zestawie?

Zakup mopa wymaga rozważenia, czy potrzebujesz samego kija z elementem czyszczącym z mikrofibry lub sznurków, czy przyda Ci się również wiadro. Większość osób decyduje się na wybór kompletnego zestawu, dzięki czemu zyskuje wygodne miejsce do wyżymania brudnej nakładki i płukania jej bez konieczności chodzenia za każdym razem do łazienki.

Na przykładzie jednego z takich zestawów, a więc Vileda Ultramax zawierającego mop płaski i wiadro, stwierdzamy, że jest to rozsądny wybór. Dlaczego? Ponieważ:

 • proces namaczania, a następnie odsączania mopa odbywa się bezdotykowo — umieszczasz go w wiadrze na przystosowanej do tego celu nakładce (sitku) i naciskając noga pedał uruchamiasz urządzenie wyżymające. W ten sposób łatwo i higienicznie kontrolujesz stopień wilgotności mikrofibry,
 • dzięki możliwości sprzątania, nawet na półsucho, mop nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni — drewnianych, PCV, gresu, płytek ceramicznych itp.,
 • wkład (przeznaczony do prania w pralce) składa się z dwóch rodzajów mikrowłókien — białych do czyszczenia niewielkich zabrudzeń i czerwonych do uporczywych plam,
 • ze względu na swój kształt i rozmiar z łatwością dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Pomocna w tym zadaniu okazuje się ruchoma główka.

Wiadro to ważny element zestawu. Pełni istotną rolę praktyczną nie tylko w czasie porządków, ale też przechowywania. Umieszczony w nim mop nie zajmuje wiele miejsce, a niedoschnięta nakładka z mikrofibry nie brudzi podłogi.


Dostępność akcesoriów i części zamiennych

Pozostając w temacie akcesoriów do mopa, warto przyjrzeć się bliżej dostępności poszczególnych elementów. Gadżet przeznaczony do sprzątania posadzek jest narażony na szybkie zużywanie, a nawet uszkodzenia. To normalne i wynika z codziennej eksploatacji, dlatego przy zakupie warto sprawdzić, czy dana firma produkuje wyłącznie kompletne zestawy w regularnej cenie, czy ma szerszy asortyment. Mamy tu na myśli przede wszystkim części zamienne takie jak:

Wiadro vileda

Wiadro

Drążki vileda

Drążek

Wkłady vileda

Wkłady w różnych wersjach.

Vileda to jedna z marek, która troszczy się o potrzeby konsumentów nie tylko na etapie zakupu mopa, ale też późniejszego użytkowania sprzętu. Dlatego w ofercie ma np. sam kij, który możesz wymienić w razie uszkodzenia (złamania czy zepsucia się funkcji regulacji) poprzedniego. 

Dzięki dostępności różnych elementów solo możesz też skomponować własny zestaw sprzątający składający się z wiadra z wyciskaczem do mopów paskowych Vileda SuperMocio oraz dowolnego mopa z oferty producenta. Do wyboru są np. wersje z paskami z aktywnej mikrofibry, drążki zakończone nasadkami w kształcie cytryny czy mieszanki z udziałem miękkiego weluru. Każda opcja znajdzie swoich zwolenników, którzy mogą testować różne urządzenia czyszczące i dopasowywać je do swoich indywidualnych potrzeb.


Czyszczenie mopa

Mop przeznaczony jest do czyszczenia podłóg, ale sam też musi być regularnie myty i suszony. Chodzi tu oczywiście wyłącznie o nasadkę, która powinna być ściągana i możliwa do wyprania w pralce. Nie wszystkie urządzenia mają tę funkcjonalność, co sprawia, że praktyczne są jednorazowe.

Jeżeli nie chcesz marnować pieniędzy, czasu oraz generować dużej ilości odpadów, postaw na model wielokrotnego użytku. W takiej wersji urządzenie ma impregnowaną nakładkę, która nadaje się do częstego prania. Taki jest np. mop płaski obrotowy Vileda Ultramat Turbo. W tej wersji mamy do czynienia z niezwykle praktycznym rozwiązaniem, jakim jest montaż nakładki na wygodnych klipsach i ściąganie jej w dowolnym momencie. Po umyciu podłóg możesz ją zdemontować i wyprać w pralce w temperaturze 60°C.

Ten mop, podobnie jak inne z kolekcji, usuwa nawet 99% bakterii i to wyłącznie przy użyciu samej wody, bez dodatku detergentów. Aby definitywnie pozbyć się ich ze swojego domu, trzeba pamiętać o czyszczeniu nie tylko posadzek, ale też samej nakładki, która zebrała brud. Pranie to najlepszy sposób na utrzymanie jej w czystości. Po każdym użyciu wypłucz ją w ciepłej wodzie i dokładnie odsącz. Następnie pozostaw do wyschnięcia. W ten sposób pozbędziesz się resztek detergentu, który mógłby mieć szkodliwy wpływ dla jakości czy żywotności włókien.


Najlepszy mop do domu

Decyzję o wyborze mopa do użytku domowego warto podjąć na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń, metrażu czy wyposażenia mieszkania. Na dużych powierzchniach najlepiej poradzą sobie urządzenia wyposażone w poszerzaną nakładkę. Taki jest np. Vileda Ultramat Turbo XL, który ma element czyszczący o szerokości aż 42 cm. Pozwala ona skuteczniej i szybciej wyczyścić posadzkę, przy minimalnej liczbie ruchów oraz niewielkim nakładem siły.

Jeżeli w pomieszczeniach znajduje się dużo zakamarków i mebli, to zwracaj uwagę na kształt końcówki. Wybieraj takie, które mają obrotowe główki oraz są odpowiednio wyprofilowane. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dotrze ona nawet do trudno dostępnych miejsc, tj. pod łóżkiem, za kanapą czy szafą Taki standard oferuje chociażby mop paskowy Vileda SuperMocio 3 Action Velour, który ma końcówkę o dużej elastyczności. Pochłania nawet uporczywe zabrudzenia i to bez udziału specjalistycznych środków czyszczących.

Wśród urządzeń do zmywania podłóg znajdują się też takie, które mają kompaktowe rozmiary. Wersje bez wiaderka są praktyczne, jeśli dysponujesz tylko minimalną ilością wolnego miejsca do przechowywania artykułów sprzątających. W zamian za pojemnik na wodę z detergentem, wybierz mopa 2w1. To model Max ze spryskiwaczem, obrotową głowicą oraz dwustronną nakładką. Dzięki mechanizmowi w formie sprayu aplikacja środka myjącego na posadkę jest prosta i precyzyjna — dowolnie kontrolujesz ilość oraz wilgotność, dzięki czemu usuwasz nawet uporczywe zabrudzenia.

Vileda Ultramat Turbo XL

Jak myć podłogi?

Sprzątanie warto zacząć od dokładnego odkurzenia lub zamiecenia posadzki. W ten sposób oczyścisz ją z kurzu, resztek jedzenia czy piasku. Następnie przygotuj wiadro z samą wodą lub z dodatkiem niewielkiej ilości środka myjącego. Pamiętaj, aby preparat dopasować do rodzaju materiału, z którego wykonana jest podłoga. Tym samym nie narazisz jej na zniszczenia, nie zetrzesz wierzchniej warstwy ani nie zostawisz nieestetycznych smug.

Na rynku jest wiele produktów, spośród których z pewnością znajdziesz odpowiedni pod względem, zapachu, pienienia czy zawartości detergentu. Niektóre zawierają w składzie wosk, inne sodę z dodatkiem substancji aromatycznych (kwiatowe, cytrusowe, morskie, leśne). Posiadając dobrego mopa, np. marki Vileda, możesz całkowicie zrezygnować z detergentów i wybrać tylko wodę. Dzięki dwóm rodzajom włókien skutecznie usuwa on drobne codzienne zabrudzenia, jak i większe, bardziej uporczywe plamy. Możesz też sięgnąć po naturalne składniki, a więc ocet. Już niewielka ilość wystarcza, aby sprzątanie przebiegło sprawnie, a kamień czy osady z mydła stały się tylko wspomnieniem.

I tak, jeśli masz do umycia deski czy panele, dobrze odsącz mopa przed użyciem. Tego typu posadzki nie tolerują zbyt dużej wilgoci, a myte na mokro, schną długo, przez co mają skłonności do pęcznienia czy rozwarstwiania się.

Do mycia podłogi korzystaj z zimnej wody. Okazuje się, że ciepła odparowuje zbyt szybko, pozostawiając resztki nierozpuszczonego detergentu na powierzchni. To właśnie przyczyna powstawania smug. Aby ich uniknąć, myj deski wzdłuż łączeń, a następnie wymień nakładkę na suchą i w ten sposób osusz powierzchnię.

Mop Obrotowy Vileda Ultramat Turbo XL

Podsumowanie

Decydując się na zakup mopa, musisz rozważyć różne wersje urządzeń. Jednym z producentów, który oferuje bogaty wybór akcesoriów sprzątających, jest niemiecka marka Vileda. W jej asortymencie znajdziesz mopy płaskie, obrotowe, ale też parowe.

Przy zakupie kieruj się przede wszystkim swoimi osobistymi potrzebami. Do mieszkań o większym metrażu powstały poszerzane nakładki czyszczące z chłonnej mikrofibry. Tam, gdzie cenny jest każdy metr kwadratowy, dobrym pomysłem będzie sprzęt 2w1, czyli mopy ze spryskiwaczem.

Radzimy też, aby sprawdzać, czy do danego urządzenia można dokupić części zamienne, np. nakładki, kije lub wiadra. W ten sposób nie będziesz się martwić, że jest to mop jednorazowego użytku.

Dla dłuższej i satysfakcjonującej eksploatacji dbaj o sprzęt. Dokładnie płucz i wyżymaj nakładkę po każdym sprzątaniu. Od czasu do czasu pierz ją w pralce zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie zostawiaj do całkowitego wyschnięcia.

Dla uzyskania najlepszych efektów starannie wybieraj nie tylko mopa, ale też środki czyszczące. Niektóre modele pracują efektywnie bez dodatku detergentów, inne potrzebują ich, aby pielęgnować posadzkę, wydobywać jej połysk oraz konserwować. Jednym z pomysłów jest dodawanie odrobiny octu do wody. Ciecz powinna być chłodna — wtedy powstawanie smug zostaje zredukowane do minimum.

Na koniec przypominamy o tym, że każda posadzka (drewno, panele, glazura) ma inne potrzeby pielęgnacyjne. Nie myj ich na mokro, aby skrócić czas schnięcia, a przy tym nie ryzykować uszkodzeniem zewnętrznej i wewnętrznych warstw, które mogłyby pęcznieć, a z czasem też pękać. Postaw na mop dobrej firmy. Zyskasz tym samym gwarancję, że inwestycja jest długoterminowa, a Twój nowy sprzęt solidny, objęty gwarancją producenta. Zapewne jego jakość będzie znacznie wyższa niż innych produktów niemarkowych.

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i śledź najnowsze promocje oraz nowości.

Produkt dodany do listy ulubionych produktów
Produkt dodany do porównania.

Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Zaakceptuj, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszego sklepu.